Кашель у дітей молодшого віку є найчастішою причиною занепокоєння батьків і приводом для звернення до лікаря. Цей симптом найчастіше спостерігається при патології органів дихання, але може бути причиною алергії, дитячі інфекції, стрес, дефекти догляду, вроджені вади розвитку, захворювання серця чи інших органів. Тому сироп від кашлю для дітей до 1 року призначають в залежності від основного захворювання та виду кашлю.

Кашльовий рефлекс запускається після подразнення рецепторів в дихальних шляхах, напруження всіх дихальних м’язів. Впорається з симптомом кашлю допоможуть сиропи, але складність у їх виборі присутній, коли дитині ще немає 1 року і велика частина подібних препаратів протипоказане.

Лікарські сиропи від кашлю

Найбільш оптимальна лікарська форма для дітей до року – сироп.

Переваги застосування сиропів у дітей перших років життя:

  • вступ компонентів препаратів через рот фізіологічно і безболісно;
  • у батьків не виникає труднощів з дозуванням;
  • сироп має приємний смак і запах, груднички його зазвичай охоче п’ють.

Сироп від кашлю дітям до року лікар призначає строго індивідуально.

Розрізняють види кашлю:

  • по часу та інтенсивності процесу – гострий, хронічний, затяжний, рецидивуючий;
  • по силі і глибині – покашлювання і глибокий кашель;
  • за характером і ступеня відходження мокротиння – сухий (непродуктивний) і вологий (продуктивний);
  • за звучанням – хриплий, вібруючий, гавкаючий, беззвучний;
  • по причині – викликаний стресом, інфекційних або алергічним процесом, попадання чужорідного тіла в дихальні шляхи і іншими факторами.

Батькам легко розгубитися в сучасному арсеналі сиропів від кашлю.

 

В інструкції до ліків виробник завжди вказує в розділі «склад сиропу» діюча речовина.

Класифікація сиропів

Види сиропів Механізм дії Показання до призначення Діюча речовина Приклади сиропів
Муколітичні Діють безпосередньо на мокроту, розріджують її, полегшують відходження Стани, при яких утруднене відходження мокротиння Бромгексину гідрохлорид, Амброклола гідрохлорид,

Ацетилцистеїн, Карбоцистеїн

«Амброксол», «Лазолван», «АЦЦ»,«Бронхоклар», «Амбробене», «Амброгексал»,

«Флюдитек»

 

Протикашльові Пригнічують кашльовий рефлекс шляхом впливу на кашльовий центр або кашлевые рецептори дихальної трубки

 

Якщо необхідно придушити кашель Периферичної дії:

Феноксдиазин, Преноксдиазин.

Центральної дії: Кодеїн+ Ипекакуана, Этилморфина гідрохлорид, Декстрометорфан гідробромід – з наркотичним ефектом.

 

Глауцина гідробромід, Цитрату бутамірат, Окселадина цитрат – не володіють наркотичною дією

«Глаувент»,

«Нео-Кодион для дітей», «Декстрометрофан, сироп від кашлю»,

«Гликодин»

«Бутамірат», «Синекод»,

«Пакселадин»

Відхаркувальні Збільшують кількість виділяється мокротиння, «полегшують» її евакуацію з дихальних шляхів Малопродуктивний кашель, мокрота продукується, але «застоюється» в дихальних шляхах Екстракт чебрецю, екстракт листя плюща, екстракт подорожника, витяжка з кореня солодки – рослинного походження.

 

Калію йодид, Натрію йодид, Натрію гідрокарбонат – резорбтивної дії

 

 

«Проспан», «Геделикс», «Доктор Тайс», «Бронхикум».

«Гербион», «Алтейка», «Сироп кореня солодки», «Эвкабал»

«Йодид калію сироп», «Мікстура від кашлю для дітей»

«Мукалтин»

Об’єднані Впливають одночасно на кілька ланок патогенезу хвороби Захворювання, коли кашель супроводжується іншими симптомами Декілька діючих речовин, в тому числі і з інших фармакологічних груп «Бронхолитин»,

«Аскорил», «Джосет». «Бронхотон», «Доктор МОМ», «Бронхіпрет», «Холпекс антиколд сироп»

Не існує найбільш ефективного сиропу. Жодні ліки не здатне миттєво вилікувати. Іноді в процесі лікування кашлю лікар замінює дитині препарати, підбираючи той, який принесе максимальну користь дитині на певній стадії хвороби.

Муколітичні препарати

Показанням до призначення муколітиків (секретолитических коштів) є стани, коли харкотиння дуже в’язка, «забиває» дихальні шляхи, малюк не може її самостійно откашлять. Такий дитячий сироп від кашлю ефективно розріджує секрет дихальних шляхів, не збільшуючи кількості мокротиння.

Призначаються дітям до року при гострих і хронічних бронхітах, пневмоніях, бронхіальній астмі, при розладах дихання в періоді новонародженості.

 

Протикашльові

Іноді кашель «даремний», відходження мокротиння не має сенсу, при приступи спазматичного кашлю, лікар може призначити препарат з групи протикашльових засобів.

Такий принцип лікування відноситься до симптоматичному. В даному випадку ліки не впливає на причину захворювання, а пригнічує симптом. Сиропи усунуть сухий болісний кашель, дають можливість спокійно поспати і набратися сил для боротьби з хворобою, попередять розвиток ускладнень, поліпшать якість життя.

Розрізняють протикашльові:

  • периферичної дії – знижують чутливість кашльових рецепторів дихальних шляхів;
  • центральної дії – гальмують збудження в кашлевому центрі довгастого мозку.

Частина препаратів центральної дії може мати наркотичним ефектом (застосовуються у дітей тільки в екстрених випадках).

Можливе призначення протикашльових засобів при коклюші, бронхіальній астмі, в післяопераційному періоді, при захворюваннях верхніх дихальних шляхів.

 

Відхаркувальні

При деяких станах у дитини для якнайшвидшого одужання виникає необхідність посилення виділення харкотиння і прискорити її виведення. У такому випадку на допомогу приходять» відхаркувальні сиропи.

Вони можуть ставитися до фітотерапії — містити рослинні компоненти або володіти резорбтивної типом дії. Препарати цієї групи сприяють швидкому виведенню вмісту бронхолегеневих шляхів, впливаючи безпосередньо на епітелій слизової бронхів.

Призначаються для лікування ларингітів, трахеїтів, запалення легенів, бронхіти.

 

Комбіновані препарати

Будь-яка хвороба – сукупність симптомів, а кашель – один з них. Неможливо вилікувати організм, впливаючи лише на одну ланку захворювання.

Тому виробники випускають сиропи, до складу яких входить кілька лікарських речовин. Дія кожного окремого компонента посилюється і доповнюється. Ліки в комбінованих сиропах «допомагають один одному».

Прикладом можуть служити:

  • «Бронхолитин», «Бронхотон» — містять ненаркотичний властива протикашльова центральної дії і препарат для зняття спазму гладкої мускулатури бронхів.
  • «Аскорил», «Джосет» — поєднання муколитика і бронхорасширяющего.
  • «Бронхіпрет», «Доктор МОМ» — комбінація фітопрепаратів.
  • «Холпекс антиколд сироп» — включає в себе речовини з муколитическим, протиалергічну, протизапальну діючими речовинами.

 

Протипоказання до застосування сиропів

Протипоказання можуть бути обумовлені:

  • Діючою речовиною – непереносимість ліків або захворювання, коли шкода від даного препарату перевищить користь від його призначення.
  • Загальним станом – дитина може бути знесилений хворобою і не мати сил ковтати.
  • Смаковими уподобаннями – якщо малятко ненавидить малину, і з цієї причини неможливо змусити його випити ліки з малиновим смаком.
  • Допоміжними речовинами – наприклад, до складу сиропу входить кукурудзяний крохмаль, а у дитини алергія на кукурудзу.

Тому важливо звертати увагу в інструкції не тільки на свідчення до призначення, але і склад сиропу.

Особливості застосування для дітей до року

Педіатри люблять повторювати, що малюк — не мініатюрну подібність дорослого. Дитина відрізняється анатомо-фізіологічними особливостями. Дрібні бронхи у нього більш вузькі, що ускладнює відходження мокротиння. Серозна оболонка легенів (плевра) – рихла і відносно товста. Це сприяє більш швидкому розвитку запальних процесів у ній. У недоношених новонароджених спостерігається незрілість легенів.

Нирки малюка працюють з «іншою швидкістю, ніж нирки дорослої. Печінка не дозріла для знешкодження токсинів. Отже, і виведення ліків з організму буде відбуватися зовсім за іншими законами, ніж у дорослого. Дитина знаходиться в більшій «зоні ризику» при передозуванні препарату.

 

 

Рекомендації щодо застосування сиропу дітям до одного року

  1. Не існує нешкідливих ліків, і призначати препарат повинен лікар після огляду дитини.
  2. В інструкції вказана рекомендована доза препарату. Кількість ліки обчислюється в залежності від віку та маси тіла. Для полегшення завдання батькам по дозуванню, зазвичай виробник вкладає в упаковку мірну ложечку або шприц.
  3. Дитина має отримати максимальну користь від прийому ліків.
  4. Необхідно організувати питво сиропу у вигляді гри, щоб дитина не сприймав лікування як покарання, проковтнув необхідну дозу – не вирвав ліки.
  5. Добре, якщо малюк вміє сидіти, а якщо ні, важливо постаратися, щоб дитина не захлинувся, а препарат не потрапив в дихальні шляхи.
  6. Іноді сироп випускається у виді сухої мікстури. Приготувати його до вживання в домашніх умовах неважко, головне – використовувати якісну воду і строго дотримуватися інструкції.
  7. Якщо мама перельет води – сироп вийде меншій концентрації – дитина не отримає необхідну дозу. Якщо мама додасть мало води – сироп навпаки, надмірно густим, що небезпечно передозуванням препарату.

Сироп – зручна і смачна форма лікарського препарату. При адекватному призначення та правильному вживанні допоможе позбутися від кашлю максимально швидко.