Діти дошкільного та раннього шкільного віку особливо схильні до захворювань на ГРВІ, що супроводжуються такими неприємними симптомами як нежить і температура. Для того, що б захворювання протікало легко і одужання наступало як можна швидше, будь батькам слід знати причини появи нежиті і температури, процес перебігу хвороби, і головне – методи та алгоритм лікування дитини в подібних випадках.

 

Нежить – що це?

Досить нешкідливий симптом – рясне виділення слизу з носових пазух, яку в народі іменується «нежить», при відсутності правильного лікування може принести чималі проблеми зі здоров’ям, ускладнитися в хронічний риніт, синусит, гайморит або ангіну носоглотки. Тому педіатри рекомендують не залишати без уваги навіть незначний дитячий нежить, та своєчасно проводити лікування і профілактику ускладнень.

Активне виділення слизу виникає через запального процесу на слизовій оболонці носоглотки, внаслідок потрапляння хвороботворної бактерії або вірусу в організм дитини. Інфекційні захворювання може супроводжуватися підвищенням температури тіла, набряком слизової оболонки і утрудненим носовим диханням. Крім інфекційного риніту, виділяють алергічний та вазомоторний риніт, які виникають під час сезонного прояви алергії. Виявити точну причину виникнення нежиті у дитини може тільки кваліфікований фахівець, тому звернення до лікаря у випадку прояву симптомів риніту обов’язково!

 

Стадії інфекційного нежиті



Інфекційний нежить має декілька стадій перебігу захворювання:

  • Перша стадія – попередня. На даному етапі рясного виділення слизу немає, однак сухість, свербіж і першіння в носоглотці роблять дитину неспокійним, нервовим, порушується сон і апетит. У немовлят спостерігається постійний плач і відмова від грудей. Тривати ця стадія кілька годин і батьки можуть зрозуміти, що дитина вже не здоровий.
  • Друга стадія – гостра. Триває ця стадія від 3-х до 7 днів, характерна рясним виділенням з носа прозорою рідкого слизу, оттеком, утрудненим диханням. На даному етапі може підвищитися температура тіла, з’явитися головний біль, кашель та інші ознаки застуди чи ГРВІ. Стадія вимагає лікування і активних дій від батьків.
  • Третя стадія – завершальна. Настає на 3-й-8-ий день захворювання, в залежності від виду інфекції. Характеризується полегшенням дихання, набряк слизової оболонки спадає, а ось слиз набуває густу консистенцію і зеленувато-жовтий колір. Це говорить про приєднання бактеріального інфікування, яке часто супроводжує нежить на завершальній стадії. Триває завершальний етап близько 3-5-ти днів, і вимагає від батьків підтримуючої терапії для повного одужання дитини.

У багатьох випадках нежить у дитини може супроводжувати підвищена температура тіла, яка часто є ознакою боротьби імунітету з вірусною інфекцією. Однак звернення до лікаря має бути обов’язковий дією батьків, так як нежить у дитини висока температура можуть бути ознаками серйозного захворювання. До подібних ставитися ларингіт, отит носоглоткова ангіна. Останні є рідкісним захворюванням, несе серйозну загрозу здоров’ю і діагностується лише ЛОР-спеціалістом.

Симптоми носоглоткової ангіни: як розпізнати небезпеку?

  • Сильна закладеність носа, при якій дитина не може нормально зробити навіть вдиху через ніс. Відсутність ефекту від будь-яких судинозвужувальних назальних крапель.
  • Сильне виділення мокротиння насиченого жовтого кольору, яка не накопичується в носі, а навпаки – випливає, ускладнюючи дихання.
  • Закладеність вух.
  • Сильні болі в горлі.
  • Висока температура, яка складно збивається. При носоглоткової ангіні не допомагають ніякі жарознижуючі засоби, якщо ефект спостерігається – то дія його короткочасно і не допомагає збити температуру нижче 37,5 °.
  • Кашель, особливо посилюється в горизонтальному положенні. Скупчилася в носоглотці слиз починає стікати по стінках трахеї, що викликає роздратування і кашель, коли дитина лежить.
  • Нездужання, відсутність апетиту, млявість.

 

Якщо у вашої дитини при нежиті і температурі спостерігається один або декілька з перерахованих вище симптомів, варто негайно звернутися до лікаря, який призначить лікування. Найчастіше, терапію носоглоткової ангіни проводять за допомогою ін’єкцій антибіотиків, промивання носа і застосування судинозвужувальних препаратів місцевої дії.

Гайморит як ускладнення нежиті і температури у дитини

Гайморит – також розповсюджене дитяче захворювання, причиною якого може стати неправильне лікування нежиті і температури у дитини, а також хронічна форма синуситу.

 

Серед яскраво виражених симптомів гаймориту, які повинні насторожити батьків, виділяють:

— головний біль, який посилюється при нахилах та інших різких рухах;

— хворобливі відчуття в районі перенісся, під очними западинами;

-велика кількість слизу жовтого або зеленого кольору, специфічний гнійний запах слизу, безперервний нежить;

-висока температура, більше 38 °.

Діагностувати гайморит у дитини може досвідчений ЛОР лікар, внаслідок чого буде призначено лікування захворювання. При сучасному розвитку медицини лікування гаймориту можна провести в найкоротші терміни без шкоди для всього організму і найбільш щадними способами, що виключають проколи і інші болючі процедури.

 

Нежить і температура у дитини ознаки ГРВІ

Найпоширенішими захворюваннями серед дітей раннього віку є інфекційні вірусні інфекції, які знайомі батькам за абревіатурами ГРЗ і ГРВІ. Нежить і температура у дитини будуть першими симптомами, які вказують на боротьбу організму з вірусом, і при правильному, своєчасному лікуванні одужання не змусить себе довго чекати.

Якщо вашій дитині поставлений діагноз ГРВІ, алгоритм дій наступний:

  • Противірусні препарати. Лікар призначить вам індивідуально підібрані противірусні препарати, які допоможуть організму швидше перемогти хворобу. Серед поширених призначень – Афлубін, Оциллококцинум, Анаферон. Немовлятам і дітям до року лікар може призначити Імунофлазід або Имупред.
  • Промивання носа. Дітям до року процедуру проводити не більше 3-х разів на добу із-за слабкості капілярів в носових пазухах. Для промивання використовують фізіологічний розчин аптечний, морську сіль, очищений відвар ромашки. Дітям старше двох років і школярам ніс промивають за допомогою спринцівки, спрею або будь-якого іншого розпилювача.
  • Судинозвужувальні краплі. Серед найпопулярніших – Виброцил і Отривин, здатні нешкідливо звузити судини, зменшити набряк слизової оболонки носа і полегшити дихання, що особливо важливо для маленький дітей, які страждають від нежиті під час сну.
  • Жарознижуючі засоби. Знизити температуру тіла допоможуть Парацетамол або Ібупрофен, однак застосовувати їх слід тільки у разі, якщо температура у дитини висока – понад 38 °. В іншому випадку не потрібно збивати температуру, так як за допомогою цього природного механізму організм сам бореться з хворобою.