Діти часто піддаються різним патологічним процесам. Це обумовлюється недосконалим імунітетом, анатомічними особливостями будови ротоглотки та носової порожнини. Коли у дитини часті отити, швидше за все, у нього присутні не доліковані захворювання вушного каналу або інших органів. Бактерії та інфекції здатні мігрувати з дихальної системи в слухові відділи. Не проходить запальний процес у вусі обумовлюється безліччю факторів, які наведені в статті.

Причини розвитку запального процесу

Частий отит у дитини до п’яти років вважається частим явищем. Можна говорити про регулярні запаленнях вуха або запущених патологій у тому випадку, якщо захворювання виникає частіше 4 разів на рік. У такій ситуації, дитині призначається діагностування, для визначення збудника, що провокує хвороба.

У немовлят присутні анатомічні особливості будови носової порожнини органів слуху, які провокують попадання патогенних мікроорганізмів, інфекцій і бактерій в зону середнього вушка.

У маленьких дітей часто провокується запалення у вусі через рефлюксу, пов’язаного з недосконалістю системи травлення. Деколи, непереваренное шлунком, потрапляє в ротоглотку в період відрижки, протікає в широку євстахієву трубку, провокує подразнення тканин середнього слухового органу.

Причини частих отитів у дітей:

  • недосконалі захисні функції організму;
  • занадто коротка і широка евстахиева труба, яка знаходиться горизонтально по відношенню до порожнини середнього слухового органу, що стимулює легке потрапляння носовій слизу та іншого ексудату в нього;
  • барабанна мембрана у дітей міцніше, ніж у дорослої людини, це перешкоджає її перфорації при запальному процесі, і він протікає довше і болісніше;
  • тканини в зоні середнього вуха мають пухкою структурою, також після народження у більшості малюків залишаються навколоплідні води в носі, які провокують запальний процес;
  • лімфатична тканина аденоїдів збільшується, здатна перекривати прохід для аерації;
  • регулярні простудні хвороби провокують ризик розвитку захворювання вуха малюкові, постійні отити у дитини викликаються кір, вітрянку, карієсом.

Викликати вушне запалення здатне неграмотне сякання, дуже концентрований розчин для зрошень. Що робити, якщо у дитини часті отити, підкаже лікар. Фахівець проведе аналіз загального стану організму, огляне носоглотку, ротову зону. Також лікар може призначити додаткові дослідження сечі, крові. Постійні отити у дитини, що робити з цим, розповідається нижче.

Ознаки отиту у дитини

Гострі респіраторні патології у малюків до 1 року нерідко ускладнюються отитом. Немовля не може сам пояснити, що його турбує, тому батьки повинні уважно стежити за його станом і поведінкою.

Постійний отит у дитини симптоми.

  1. Часто головною ознакою запалення у дітей виступає їх різке занепокоєння, дитина стає вередливою, регулярно плаче. При пальпації зони вуха, дитина плаче сильніше. Також він погано спить, прокидається вночі з криком.
  2. Малюк відмовляється приймати їжу, починає плакати. При смоктанні грудей, біль у вусі посилюється.
  3. Деколи у немовлят до 1 року при отиті спостерігається блювота і розлад стільця, судоми.

Що робити, якщо постійно у дитини отити, залежить від ступеня занедбаності патології та віку дитини. Особливістю терапевтичних заходів для маленьких дітей полягає в тому, що вушні краплі не виписуються, в ніс дозволяють капати тільки 0,01% Називін.

Чому часті отити у дитини, причини криються в образі життя малюка. Якщо чадо постійно переохлаждается, харчується штучними сумішами, або є пасивним курцем, він піддається регулярним захворювань ЛОР органів.

Діагностика та лікування

Виявити хворобу і поставити чіткий діагноз може тільки лікар. Батьки повинні лише вчасно помітити зміни в поведінці дитини, відразу звернутися до лікаря. Щоб визначити наявність отиту, проводять отоскопію, візуальний огляд слухових органів. Також дітям призначають загальний аналіз крові та сечі.

Лікування постійно повторюваного запального процесу у вусі полягає в прийомі антибіотиків. Які антибактеріальні препарати будуть ефективними, визначає фахівець після виявлення збудника самої хвороби. У педіатрії користуються попитом пеніциліни, цефалоспорини або макроліди.

Загальні правила лікування частих отитів у дітей.

  1. При регулярних вушних хворобах, застосовують краплі з антибактеріальною властивістю.
  2. Якщо немає гнійних виділень, дітям ставлять зігріваючі аплікації. Їх накладають не на саме вухо, а поруч з ним. До складеної марлі проробляють отвір для вушної раковини. Після, серветку обмачивают в спиртовому розчині (етанол і вода в рівному співвідношенні) і надягають на слуховий орган. Зверху, кладуть поліетиленову плівочку, накривають ватою і кріплять аплікацію хусткою. Тримати компрес не довше 2 годин. Якщо у дитини отит супроводжується гнійними відділеннями, краплі і аплікації використовувати заборонено.
  3. У ніс закапують краплі з судинозвужувальною дією. Вони нормалізують сполучення між носовою порожниною і середнім слуховим органом.

Як правило, розрив вушної перетинки заживає сама по собі протягом 1-2 місяців. Іноді, відновлення не відбувається, потрібна хірургічна допомога. Операція не травматична, проводиться за допомогою мікроскопа, без наркозу і розрізів – через слуховий канал. Деколи хірургічного заходу передує консервативне лікування, або фізіотерапевтичні процедури.

Необхідні антибіотики при отиті

Лише 10% дітей, хворих отит, потребують прийомі антибіотиків. Як правило, ці кошти потрібні при отиті гнійної етіології. При огляді якщо лікар не виявить ознак присутності вірусного збудника в організмі (вірусної формі характерний нежить, гіпертермія, сухе покашлювання), зросте ймовірність бактеріального ураження. В такому випадку, показано вживання антибіотиків.

Коли не потрібні антибіотики при отиті?

  1. Діти, які перевищили вік до 2 років, при легкій або середній тяжкості хвороби. Протягом перших 2 днів доктор призначає протизапальні засоби (Панадол, Нурофен) в якості альтернативи. Через 3 дні, буде видно, яким шляхом боротися з хворобою далі. Якщо захисні властивості дитини пригнічують інфекцію, настає поліпшення стану організму, додаткових терапевтичних заходів призначатися не повинно. При погіршенні ситуації, буде показаний прийом антибіотиків.
  2. Маленьким пацієнтам, у яких вушне запалення стало наслідком перенесеної раніше вірусної патології (грипу, парагрипу, ГРВІ). Антибактеріальні препарати ефективні лише у відношенні бактерій. Віруси вони не знищать. У такій ситуації, показано противірусні засоби.
  3. Дітям до 2 років, у яких не зазначається гіпертермії, болючість в вусі терпима, антибактеріальні ліки не показані. До того ж, антибіотики можуть надавати на юний організм імунодепресивний вплив. Захисні властивості дитини здатні самі знищити хвороботворні мікроорганізми.

Бувають випадки, коли без антибіотиків не обійтися при отиті. Наприклад, в таких ситуаціях їх прийом обов’язковий:

  • якщо отит виявлений у малюка до 2 років з сильними клінічними проявами;
  • при гіпертермії понад 39 градусів, яка тримається більше 2 діб;
  • якщо при візуальному огляді було виявлено скупчення гнійних мас у вусі;
  • при явних симптомах сильної інтоксикації.

Найбільш часті збудники отиту у дитячому віці – це стафілококи і гемофільна паличка. Антибактеріальні засоби групи пеніцилінів, проти таких каталізаторів, мало результативні. Однак певні види отитів вони здатні вилікувати. Плюсом даних коштів виступає і м’який вплив на організм, вони виступають відмінним стартом у лікуванні. Якщо через кілька днів полегшення не відчувається, доктор змінює антибактеріальний препарат ряду пеніцилінів на інший вид.

Отит ускладнення у дітей

Якщо не лікувати регулярно повторювані отити, можуть розвинутися ускладнення. Вони діляться на ранні й пізні. Перші проявляються вже через 2 тижні з моменту початку хвороби, другі – протягом 14-21 дня.

Типові ускладнення частих отитів у дітей:

  • парез лицьового нерва;
  • глухота;
  • мастоїдит;
  • запалення головного мозку;
  • ураження вестибулярного апарату.

Таких наслідків реально уникнути, якщо своєчасно боротися з патологіями. У дитячому віці вони особливо небезпечні, оскільки часто мають незворотний характер.

Профілактика отиту у дітей

Запобігти часті отити у дітей можна, головне, привчити їх стабільно витримувати профілактичні заходи. В першу чергу, потрібно зміцнити імунітет, попереджати розвиток простудних хвороб. Рекомендують вживати імуномодулятори, намагатися не переохолоджуватися, збалансовано харчуватися закалятся.

Класичні профілактичні заходи для запобігання отиту.

  1. Навчити чадо грамотно сякатися. Слід прикрити одну пазуху, висякати її, потім, провести дію з другою ніздрею. Обоє носових відділу спустошувати не варто, на них виявиться занадто великий тиск, інфекція зможе потрапити в слухові органи. Також не слід сякатися рясно, з використанням сили, оскільки патогенний ексудат потрапляє у вухо і розвинеться запалення. Втягувати соплі з носа в горло не варто, бактерії поширюються по ротоглотці. Малюкам до року потрібно видаляти слиз з допомогою груші.
  2. Дитину варто привчити полоскати горло сольовими або трав’яними розчинами під час ГРВІ кожні 4 години. Можна також використовувати соду в якості рідини для зрошень, або Фурацилін. Належне лікувальний вплив дадуть відвари з таких рослин, як календула, ромашка і звіробій. Крім цих коштів, можна купити готові розчини в аптеці. Приміром, Аквалор. Такі препарати використовують не тільки в лікувальних, але і в профілактичних цілях.
  3. Слухова порожнину не вимагає особливого догляду. Головне, не давати дитині чистити їх вушними паличками, також не робити це за нього. Тим більше не можна застосовувати гострі предмети. Ними можна поранити барабанну мембрану, внести зараження, викликати розвиток сірчаних пробок. Вушна сірка служить захисною середовищем для вуха, вона рятує орган від потрапляння хвороботворних мікроорганізмів.
  4. Під час купання дитини, важливо стежити за вухами. Перед початком водних заходів, слід закласти в слухові відділи невеликі ватні турунди (змастивши їх дитячим кремом), по завершенню купання – дістати їх. Коли дитина плаває в басейні, відкритих водоймах – змушувати його одягати гумову шапочку. У вухах не повинна залишатися вода, тому, не буде зайвим протерти чаду вушка рушником.

Такі нехитрі профілактичні заходи допоможуть убезпечити дитину від постійних отитів. Виконувати їх нескладно, головне, змушувати дитину вести здоровий спосіб життя і займатися спортом.