Запальний процес в слуховому проході вважається однією з неприємних проблем, яка доставляє хворому суттєвий дискомфорт. Найчастіше патологія зустрічається у дітей у віці до 7-8 років. Це пов’язано з близьким розташуванням вушного каналу до носової та ротової порожнини. Залишати без уваги захворювання не можна, інакше можуть виникнути серйозні проблеми зі слухом. Які ліки від отиту для дітей призначити, вирішує тільки лікар.

Як правильно вибрати ліки від отиту

Запалення у вусі найчастіше виступає як ускладнення після перенесеної застуди, грипу або риніту. Виникають здебільшого у малюків до 5 років. Вушний прохід у них набагато коротше, ніж у дорослих, тому слиз з носа надходить туди.

Існують різні препарати для лікування отиту у дітей. Але підбирати їх повинен тільки лікар виходячи із симптомів захворювання, віку пацієнта і виду хвороби. Отит підрозділяється на кілька видів і залежить від місця ураження. Він буває зовнішнім, середнім і внутрішнім. Також існує катаральна та гнійна форма захворювання.

Лікувати запалення починають після того, як пацієнт пройшов обстеження, а лікар за результатами поставив точний діагноз. Самолікуванням в таких випадках займатися не варто, так як неправильно підібрані ліки при отиті у дітей можуть призвести до серйозних ускладнень.

Легше всього піддається лікуванню катаральний отит. Такий тип захворювання супроводжується незначними болючими відчуття, виділенням слизу, підвищенням температури до 37,5 градуса. Діти молодшого віку відчувають загальне занепокоєння, періодично тримаються за вухо і погано сплять. При сучасному лікуванні від неприємних симптомів вдається позбутися за 5-7 днів. Медикаментозна терапія в таких випадках передбачає прогрівання і очищення вуха від скупчився вмісту.

Якщо лікування відсутня, то приєднується бактеріальна інфекція. Тоді дитина починає скаржитися на стріляючий біль у вусі. З слухового проходу виходить гній, а температура підвищується до 38-39 градусів. У таких випадках не обійтися без антибіотиків. Спочатку доктор призначає краплі з антибактеріальним ефектом. Якщо поліпшення відсутні протягом 2-3 днів, то підключаються системні препарати. При гнійному ураженні тривалість лікувального курсу збільшується до 10-14 днів.

Медикаментозне лікування отиту


Які ліки від отиту для дітей використовувати, знає тільки лікар. Щоб лікування пройшло без ускладнень, і дитина швидше одужав, потрібно терміново відвідати лікаря. Після огляду вушниці він визначить форму і причину розвитку захворювання.

Потім призначаються деякі препарати від отиту:

  1. Жарознижуючі і знеболюючі засоби. Рекомендовані тільки в тому випадку, якщо температура підвищується вище 38 градусів і з-за болю малюк не може спати. До їх складу повинні входити діючі речовини у вигляді парацетамолу або ібупрофену. Вони випускаються у вигляді таблеток, свічок і сиропів.
  2. Антигістамінні ліки. Їх дія спрямована на зниження набряклості тканинних структур, закладеності вушної і носової порожнини. Дітям до шестирічного віку дають краплі у вигляді Зодак, Зіртек, Фенистил. Дітям старшого віку показано таблетки під назвою Еріус, Діазолін, Супрастин.
  3. Противірусні медикаменти. Призначаються при ураженні організму вірусами. Також підвищують імунітет. Для лікування дитини віком до 6 років використовують свічки або таблетки на основі інтерферону у вигляді Анаферону, Эргоферона, Виферон. Дітям старшого віку можна приймати Арбідол, Поліоксидоній, Кагоцел.
  4. Вітамінні комплекси. Рекомендуються до застосування після завершення гострого періоду. Їх дія спрямована на відновлення сил і прискорення процесів одужання.
  5. Судинозвужувальні засоби. Капаются в ніс. Звужують судини, поліпшують дихання і слух. До часто призначуваних відносять Назол, Тизин, Називин. При алергічних реакціях допомагає Виброцил. Але використовувати їх довше 3-5 днів не можна, інакше виникає звикання.

Такий тип медикаментозної терапії застосовується при катаральній формі отиту.

У більш складних випадках призначаються вушні антибіотики у вухо дитині. Вони показані при:

  • відділенні гнійного вмісту з вуха;
  • наявності високої температури довше 3 днів;
  • хворобливих і стріляючих відчуттів в області вуха;
  • розвитку ускладнень на пазухи, мозок, гортань.

До часто призначуваних засобів відносять:

  1. Софрадекс;
  2. Кандиобитик;
  3. Ципромед;
  4. Полидексу;
  5. Отофу.

До їх складу входять активні компоненти, які впливають безпосередньо на запальний вогнище і знищують мікробів. Щоб досягти позитивного результату, перед закапуванням слід прочищати вухо від скупчення гною.

При сильному больовому синдромі використовуються краплі з анестезуючими компонентами у вигляді:

  1. Отипакс;
  2. Анауран;
  3. Отинум.

Якщо ефект від місцевого лікування відсутня і поліпшення не настає протягом двох-трьох днів, то необхідно підключати системні антибіотики.

До ефективних засобів відносять:

  1. Флемоксин Солютаб. Дозволені до застосування у малюків старше одного року. Випускається в таблетках. При взаємодії з водою утворюється суспензія. Має приємний смак і запах.
  2. Сумамед. Антибіотик з групи макролідів. Дітям віком до 3 років призначають суспензію. Препарат вважається малотоксичних. Але до використання допускається в тому випадку, якщо у дитини є алергія на пеніциліни або ефект від антибіотиків відсутня. Головним плюсом є те, що приймати ліки потрібно один раз за добу.
  3.  Аугментин. Відноситься до пеніцилінової групи. У складі є дві діючі речовини у вигляді амоксициліну та клавуланової кислоти. Таке поєднання дозволяє подолати грампозитивних і грамнегативних бактерій, які виділяють бета-лактамазу.

Лікування гнійного отиту здійснюється протягом 5-10 діб. Все залежить від форми і тяжкості захворювання, віку хворого і типу антибіотика.

Лікарські трави при отиті у дітей

Нерідко при катаральному типі хвороби здійснюється застосування народних засобів. Одним з безпечних методів вважається застосування лікарських трав. З них можна робити настої і приймати всередину, використовувати в якості компресів і пов’язок. Вони рідко викликають алергічні реакції. А також мають виражений протизапальний і заспокійливий ефект.

Є кілька ефективних рецептів:

  1. Приготування настойки на основі полину. Щоб зробити ліки, потрібно взяти ложку засушеної полину і залити медичним спиртом в обсязі 70 мілілітрів. Помістити в темне місце і дати настоятися протягом 3 діб. Як тільки ліки буде готове, потрібно взяти вату, зробити з неї джгутики і промочити їх у спиртовому розчині. Турунди вставляють у слуховий прохід два рази на добу.
  2. Приготування відвару з м’яти і меліси. Трави беруться в рівних пропорціях, заливаються окропом в обсязі 50 мілілітрів. Напій настоюється протягом 30 хвилин, після чого проціджують. Готовий засіб крапають в хворе вухо. Повторювати маніпуляції слід до трьох разів на добу.
  3. Приготування відвару з шипшини, смородини, пелюсток троянд. Компоненти перемішуються в рівному співвідношенні. Заливаються кухлем кип’яченої води. Відвар настоюється протягом 20-30 хвилин, після чого проціджують. Приймати готове засіб потрібно всередину. Такий настій допомагає відновити сили дитини і самостійно побороти інфекцію.

Перед використанням народних способів варто проконсультуватися з лікарем.

Загальні рекомендації батькам

Щоб отит не призвів до ускладнень, і дитина швидше одужав, слід дотримуватися деяких рекомендацій:

  1. Пацієнт повинен дотримувати строгий постільний режим. Особливо це важливо при наявності високої температури у перші дні хвороби.
  2. Дитині необхідно забезпечити вільне дихання. Від стану порожнини носа залежить виникнення дискомфорту в вушному проході. Тому батькам слід капати судинозвужувальні краплі і прочищати носові ходи. Дітям молодше 6 років необхідно відсмоктувати залишки слизу за допомогою аспіратора. Якщо дитина більш старшого віку, то можна промивати ніс за допомогою спринцівки і сольового розчину. Щоб позбутися від кірочок, потрібно використовувати ватяні джгутики, просочені в рослинному маслі.
  3. Забороняється купати малюка під час хвороби. Якщо пацієнту зовсім важко, то можна протирати шкірний покрив зволожуючими серветками.
  4. Голова дитини повинні бути в теплі. Тому батьки повинні надягати легку пов’язку або шапочку. Мити голову забороняється протягом 5-7 днів. Коли гострий період пройде, можна прийняти душ, але перед цим у вуха ставляться турунди.
  5. Регулярно провітрюйте приміщення. Температура повітря повинна бути в межах 18-22 градусів. Також варто подбати про вологості. Періодично можна використовувати зволожувач або розвішувати по кімнаті мокрі пелюшки.

Забороняється затягувати з лікуванням. Також не рекомендується усувати недуга самостійно. Це може призвести до несприятливих наслідків. При відсутності своєчасної терапії доведеться вдатися до хірургічної процедури і проколювати барабанну перетинку.

Заходи профілактики

Отит вважається одним з часто зустрічаються захворювань. Кожен рік його діагностують практично у кожної другої дитини як ускладнення застуди чи грипу.

Але запобігти розвиток цього процесу можна, якщо дотримуватися деяких заходів щодо профілактики:

  1. Дорослі повинні навчити своїх дітей правильно высмаркиваться. Це допоможе уникнути потрапляння слизу в слухову трубу. Немовлятам слід відсмоктувати накопичилася слиз за допомогою аспіратора.
  2. Своєчасно лікувати риніт. Як тільки з’являються перші симптоми нежитю, потрібно починати промивати ніс і капати фізрозчин.
  3. Уникати переохолоджень. Дитину слід одягати завжди по погоді. Батьки повинні враховувати те, що діти ведуть активний спосіб життя, тому не потрібно одягати кілька кофт.
  4. Не рекомендується купати малюків у прохолодній воді. Її температура повинна бути не менше 36 градусів. Перед купанням у вуха потрібно вставляти турунди. Цей процес допомагає запобігти потраплянню води.
  5. Раз на тиждень слід проводити гігієнічні маніпуляції. Категорично заборонено використовувати ватяні палички. Для таких цілей краще використовувати перекис водню або Хлоргексидин. Перед застосуванням розчин необхідно перемішати в рівному співвідношенні з водою.
  6. Загартовувати та зміцнювати дитячий організм. Щодня дитина повинна приймати контрастний душ, а влітку ходити босоніж по каменях і траві. Приймати вітамінні комплекси восени і навесні. Після вулиці і відвідування громадських місць потрібно мити руки і ніс з господарським милом.
  7. Стежити за харчуванням дитини. З раціону виключаються всі шкідливі для здоров’я продукти у вигляді солодощів, фаст-фудів, напівфабрикатів, газованих напоїв. Меню повинно бути багато вітаміну і мінералами, тому упор варто робити на каші, супи, овочі, фрукти, м’ясо та рибу. Перед сном дитині потрібно давати кисломолочний продукт з корисними бактеріями.

На сьогоднішній день фармакологічні компанії пропонують великий вибір медикаментозних засобів. Але самостійне призначення ліків може призвести до несприятливих наслідків у вигляді приглухуватості і втрати слуху. При перших симптомах потрібно звернутися за допомогою до лікаря.