Трахеїт – це респіраторне вірусне захворювання, що характеризується запальним процесом, ураженням трахеї різної етіології. Захворювання проявляється нападами сухого кашлю, саднением за грудною кліткою, високою температурою тіла та іншої вираженою симптоматикою.

Основні причини захворювання

Гостра форма трахеїту у дітей практично завжди має вірусну причину виникнення. Збудниками захворювання є віруси:

  • грипу;
  • риновіруси;
  • аденовіруси.

Трахеїт бактеріального типу, як правило, розвивається відразу ж після перенесеної інфекції або в результаті механічних трав трахеї. Серед бактеріальних провокаторів виділяють:

  • стрептокок;
  • пневмокок;
  • стафілокок;
  • моракселлы.

Часто у маленьких пацієнтів зустрічається микоплазменное або хламидийное інфікування гортані і верхніх дихальних шляхів.

Грибковий вид патології (трахеомикозы), причиною якого є: антиномикоз, кандидоз, аспергиллезон в медичній практиці зустрічаються нечасто. Захворювання може формуватися при інфекційних ураженнях дихальної системи: коклюш, кір, дифтерія, скарлатина. Тобто носить не первинний характер появи.

Існує алергічний трахеїт, виникає, який при збільшеній сенсибілізації організму до різних речовин. Супроводжують розвитку трахеїту холодне повітря і вода, регулярні переохолодження, зловживання тютюном, закладеність носа, хронічні форми інфекційних захворювань ( тонзиліт, гайморит). Алергічний трахеїт у дитини лікується досить просто.

Хвороба часом виникає на тлі простуди.

Симптоми трахеїту у дітей


Перші симптоми трахеїту у дитини, не можна не помітити. Вони починають насторожувати батьків, і негайно пробуджують їх відвідати лікаря. У разі якщо леченее при трахеїті у дітей буде несвоєчасним, захворювання швидко переросте у трахеобронхіт, бронхопневмонію. Головний, яскраво виражений ознака трахеїту – це нападоподібний і сухий кашель. Напади відбуваються переважно вночі, вдень рідше. Не менш важливими ознаками патології є:

  • Різке підвищення температури тіла в межах 39 градусів.
  • Субфебрильна температура виникає тільки при хронічній формі.
  • Сильна слабкість у всьому тілі.
  • Постійна задишка навіть при незначних навантаженнях.
  • Прискорене дихання.
  • Захриплість голосу, аж до порушення роботи голосових зв’язок.
  • Сильний головний біль.
  • Біль у грудях.
  • Зниження тембру голосу.
  • Блювотні позиви.
  • Втрата апетиту.

Симптоми трахеїту у дитини, як і у дорослих, досить специфічні, і переплутати їх з симптомами іншого захворювання неможливо. При обстеженні дитини фахівці ніколи не виявлять сторонні шуми в грудній клітці або яких-небудь інших патологічних змін.

Основні етапи терапії

Важливо знати, що леченее гострого трахеїту у дітей має бути комплексним з використанням антибактеріальної терапії. Основи лікування полягають у наступному:

  1. Купірування нападів трахеидного кашлю, за рахунок використання протикашльових лікарських засобів, муколітиків (Лазолван, Синекод, Амбробене).
  2. Вживання антибактеріальних (Сумамед, Аугментин, Макропен) або противірусних засобів (Амізон, Кагоцел, Афлубін).
  3. Профілактичні заходи алергічної реакції шляхом прийому антигістамінних препаратів (Супрастин, Еріус, Діазолін, Лоратадин).
  4. Курс процедур для відновлення слизової оболонки трахеї і усунення запального процесу.
  5. Прийом імуномодуляторів, в цілях підвищення імунітету (Бронхомунал, Імудон).
  6. У вигляді доповнення лікарі рекомендують використовувати дихальну гімнастику, масаж і рецепти народної медицини, інгаляції.

Інгаляції

Проведення парових інгаляцій по десять хвилин роблять за допомогою таких засобів:

  • Сік цибулі або часнику одна чайна ложка на один літр води.
  • Анісова олія по половині чайної ложці олії на літр води.
  • Розчин на основі евкаліпта, календули, м’яти.
  • Хлорофіліпт (1% спиртовий розчин) одна чайна ложка на літр води.
  • Інгаляції з медом. Для проведення процедури беруть одну столову ложку меду і додати її у воду, після, коли мед розчиниться, влити п’ять мілілітрів хлориду кальцію. При регулярному проведенні симптоми трахеїту у дітей проходять, і дитині стає легше.
  • Інгаляції з маслом чайного дерева. В невелику чашку з окропом додають п’ять крапель олії і просто дати дитині подихати над чашкою, попередньо укривши його з головою теплим пледом.

Медикаментозне лікування

Як і при будь-якому іншому захворюванні у малюків терапія трахеїту повинен призначати лікар. Фахівці для лікування трахеїту використовують наступні медикаменти:

  • Противірусні лікарські засоби при захворюванні прописуються, в тому випадку, якщо лікар підозрює вірусну інфекцію і тільки в перші дні після початку недуги. Найбільш ефективними препаратами є: Кагоцел, Гриппферон, Інтерферон, Арбідол, Віферон, Аміксин.
  • Антибактеріальні засоби застосовуються при гарячкових станах, що супроводжуються виділенням гнійного мокротиння: Амоксиклав, Оспамокс, Коаліціада, Сумамед.
  • Так звані ” відволікаючі засоби мають широке застосування тільки при сухому кашлі. Для цієї мети відмінно підійдуть: гірчичники, гарячі ручні або ножні ванночки. Перед сном потрібно насипати в шкарпетки трохи сухої гірчиці. Всі ці засоби відмінно усувають ознаки захворювання.
  • Як зігріваючі коштів при трахеїті у грудничка можна добре розтерти груди, приміром, бальзамом Доктор МОМ, гусячим жиром. Розтирання робити два рази на добу вранці і на ніч.
  • Не менш ефективним методом при лікуванні трахеїту вважаються інгаляції, оскільки гаряче повітря здатний знищувати розвиток хвороботворних мікроорганізмів. Скористатися можна лікарським препаратом Пульмикорт.

Прогрівання при патології

Прогрівання здатні допомогти швидко зняти запальні процеси і зняти набряклість. Кращими методами є:

  1. Перебування в лазні. Відвідайте з дитиною лазню, йому дуже корисно буде теплим повітрям подихати.
  2. Теплі компреси. Накладаються вони на ділянку трахеї. Відмінними зігріваючими властивостями є саморобні коржі з меду, вони ефективно пригнічують кашель. Для приготування необхідно взяти трохи меду, половину чайної ложці сухої гірчиці, пару столових ложок горілки і борошно для тіста. Спочатку слід замісити тісто, а потім перемішати всі інші інгредієнти. Суміш з меду змішати з тістом і докладе до хворого місця.
  3. УВЧ. Це фізіотерапевтичний метод прогрівання організму. Такий спосіб застосовують у разі, коли після лікування кашель триває протягом двох тижнів. Практично завжди вистачає п’ять процедур для повного усунення кашлю.
  4. Гірчичники. Краще всього ставити гірчичники на ніч (тільки не на серце).
  5. Борсуковий жир. Всі жири тваринного походження мають, тривалий зігріваючий ефект. Цілком буде достатньо розтерти дитині груди і область між лопаток перед сном.
  6. Гірчичні ванни. Це відволікаючі засіб, відмінно бореться з нападами кашлю. Перед застосуванням необхідно проконсультуватися з лікарем.

Народні засоби

Ось пару ефективних рецептів народної медицини:

  1. Листя ожини. Це природне потужне відхаркувальні засоби. Свіжозібрані листя необхідно помістити в скляну ємність, краще всього в трилітрову банку, після заливають окропом і п’ють як чай з лимоном, медом.
  2. Масаж відмінно допоможе виділення мокротиння з бронхів, при нападах кашлю добре буде проводити перкусійний масаж. Масаж повинен робити тільки фахівець.
  3. Насіння анісу. Цей засіб надає відхаркувальні ефект. Одну столову ложку насіння залити півлітра окропу і настоювати не більш півгодини. Приймати по одній столовій ложці три рази на добу.
  4. Чорна редька з медом. Потрібно взяти редьку і розрізати її на дві рівні частини. В одній з половин необхідно вирізати невелике поглиблення і налити туди меду. Потім треба дати настоятися засобу години два, до того моменти поки він дасть сік. Після, як тільки утвориться сік виливають у склянку і вживають по чайній ложці два рази на добу.
  5. Молоко з імбиром. Корінці імбиру ефективно справляються із запальними процесами, в результаті чого посилюється відхаркувальний ефект, а також засіб має імуномодулюючі властивості. Для приготування необхідно імбир подрібнити, залити гарячим молоком і почекати поки охолоне. Молоко швидко вбере в себе всі корисні мікроелементи корінців. Перед прийомом потрібно процідити і давати дитині по столовій ложці перед сном.
  6. Настоянка на основі молодої хвої і соснових бруньок. Розводити в рівних пропорціях приблизно столова ложка на склянку теплої води.

Прогноз

Як правило, в більшості випадку прогноз при гострій формі трахеїту у дітей сприятливий, але тільки при своєчасному лікуванні. При якісному лікуванні повне одужання настає через десять днів після початку терапії. Якщо кашель продовжується, потрібно пройти повторну консультацію у ЛОР-лікаря. Для того щоб попередити розвиток трахеїту насамперед починають прийом протибактеріальних лікарських засобів. Дотримуйтесь режим дня, нормалізуйте харчування, виключіть з раціону дитини жирну, гостру і солодку їжу. Більше гуляйте на свіжому повітрі і не допускайте переохолодження у період холодної пори року. Давайте малюкові вітаміни для підтримки імунної системи, але тільки після консультації з лікарем.