Ларингіт – запальний процес, який локалізується переважно в гортані, вражаючи її слизову оболонку. Це захворювання має вірусне походження в переважній більшості випадків. Дуже рідко має бактеріальну природу виникнення. Хвороба розвивається з великою швидкістю. Особливо це стосується дітей.

Часті ларингіти у дитини часто мають алергічну природу. При цьому хвороба може супроводжуватися легким ознобом, мати виражену симптоматику. Ларингіт має рецидивному властивість. Якщо дитина перехворіла їм одного разу, то ймовірність захворіти знову досить висока. Іноді вірус вражає трахею, і навіть бронхи. В такому випадку патологія набуває назва «ларинготрахеобронхіт». До всього цього може додаватися стеноз. У групу ризику входять діти від трьох до семи років.

Механізм розвитку та симптоматика

Первинна область ураження, з якої в подальшому вірус переходить на інші органи дихальної системи – гортань. Проявляється це в порушенні роботи слизової оболонки, звуженням дихального отвору. Відомо, що роль гортані в системі дихання – проведення газів по повітряних шляхах (зокрема, трахеї). Дисфункція цього органу заважає дитині нормально дихати і розмовляти.

У малюків хвороба розвивається за рахунок особливостей будови ларинготоринологических органів. До таких особливостей відносять: звуження просвіту трахеї і гортані, слабке м’язове розвиток, рихлість слизової оболонки. Холодну пору року провокує хвороба ще сильніше. Імунітет ослаблений, і в сукупності з особливостями дихальною системою немовляти, інфекція легко проникає в дихальні шляхи.

Перебіг захворювання має гострий або хронічний характер. Причому другий вид виникає, коли ларингіти у дітей з’являються дуже часто. Таким чином, часті ларингіти стають причиною хронічного перебігу патології.

Переносимість залежить від важкості, етіології та індивідуальності організму. Тривалість захворювання теж різна – від одного тижня до трьох.

Важливо! Хронічна форма загрожує порушенням з боку роботи органів дихальної системи, зниженням працездатності дитини, швидкою стомлюваністю.

Ось кілька ознак, за якими можна визначити, що в дитини гострий ларингіт:

  • сиплий голос, хрипи, дитина говорить пошепки або зовсім не говорить;
  • сухий кашель, який турбує більше в ранковий і нічний час – дитина прокидається від задухи;
  • дискомфорт в гортані – «дере горло»;
  • біль при ковтанні їжі із-за набряку гортані;
  • при вдиху чути свист (зменшено просвіт гортані, присутній несмыкаемость голосових зв’язок);
  • лихоманка з підвищенням температури максимум до 39 градусів;
  • при алергічному ларингіті температура не підвищується, з’являється набряклість;

Немовлята можуть відмовитися від грудей, їх стан стає неспокійним і тривожним. При хронічному ларингіті спостерігається сухий кашель, що супроводжується зміною голосу, дисфонией.

Іноді можна спостерігати посиніння шкіри навколо рота, кров’яні вкраплення на слизовій оболонці і риніт.

Причини частого ларингіту у дітей


«Чому частий ларингіт у дитини причини» – ось так виглядає популярний пошуковий запит. Стурбовані батьки хочуть дізнатися про можливі причини виникнення недуги у дитини.

Основна причина – проникнення в дитячий організм, а конкретно – на гортань, вірусної інфекції. Або ларингіт може розвинутися як ускладнення вже існуючого вірусу. Наприклад, гостра респіраторно-вірусна інфекція, вірус грипу, кір, герпес.

Причиною може служити і бактеріальна інфекція, однак це буває в рідкісних випадках. При цьому в гортань потрапляють такі мікроорганізми, як стафілокок, стрептокок, пневмокок. Організм довго справляється з бактеріями, особливо при дифтерійної або гемофільної формі патології.

Вірус робить імунітет більш вразливим, тому бактеріальна інфекція може «приєднатися» до вірусної. Такі випадки поодинокі, але зафіксовані лікарями, тому батьки цілком можуть зіткнутися з таким проявом хвороби.

Разове чи постійне переохолодження також провокує запальний процес гострого ларингіту. Алергічна форма викликається алергенами, які часто зустрічаються в побуті: пил, деякі продукти харчування, квітучі рослини, хімічні речовини, шерсть і т. д.

Відзначимо кілька факторів, які прискорюють і провокують розвиток захворювання:

  1. Емоційна перевантаження стає причиною спазму гортані.
  2. Використання спреїв для лікування горла – подразнюють нервові закінчення.
  3. Пасивне куріння.
  4. Механічне пошкодження гортані сторонніми тілами (зараження бактеріями).
  5. Підвищена чутливість слизової оболонки.
  6. Тривалий крик, результатом якого стає ушкодження голосових зв’язок.
  7. Тривала непосильне навантаження на дитячий організм.

Перша допомога при нападах

Варто пам’ятати, що якщо не надати своєчасну допомогу при нападі гострого ларингіту, то це може коштувати дитині життя. Якщо виявляються ознаки задухи, дитина задихається, йому важко дихати, то саме час викликати швидку допомогу. Перед прибуттям медичних працівників, батьки повинні бути навчені деяким правилам для надання самостійної негайної допомоги. Вона включає в себе наступні дії:

  1. Надати дитині наполовину сидяче положення тіла. Важливо, щоб він відчував себе комфортно.
  2. Заспокоїти малюка.
  3. Розстебнути чи зняти здавлюючий, тиснучу одяг.
  4. Створити умови, при яких є потік свіжого повітря. Хворий повинен дихати чистим і свіжим повітрям. Якщо дозволяє погода, буде краще винести малюка на вулицю.
  5. Щоб стабілізувати кровообіг, опустіть ноги дитини в тазик з гарячою (в міру) водою. Таким чином, кров почне приливати до нижніх кінцівках, що в свою чергу зменшує набряклість верхньої частини тіла.

Крім перерахованих вище маніпуляцій, хворому при нападі гострого ларингіту необхідно зробити інгаляцію на основі розчину лугу. В ідеалі, в аптечці повинен знаходитися спеціальний апарат для цього, а також мінеральна вода. Що робити, якщо ви вперше зіткнулися з цією недугою? Налийте в будь-який зручний посудину гарячу воду, додайте столову ложку соди. Дитина має кілька хвилин подихати парами розчину.

Найбільш ефективна процедура – полоскання горла і інгаляція з розчином глюкокортикостероїдів.

Полегшити стан можна шляхом прийняття жарознижуючих засобів і дихання через небулайзер медикаментозним розчином.

Лікування рецидивуючих ларингіту у дітей

Захворювання прогресує з великою швидкістю, тому терапія повинна бути надана оперативно і професійно. Після отримання дитиною необхідної медичної допомоги, важливо дотримуватися план лікування, який складе лікар.

В першу чергу треба звернути увагу кількість споживаної води і раціон харчування. Пити треба багато. З раціону виключити нездорову їжу: солодке, смажене, жирне, солодкі газовані напої. Щоб дитині не пити одну воду, можна замінити її на трав’яний чай, відвари, морси, соки, молоко.

Також потрібно стежити за розмовної активністю. Її необхідно мінімізувати. Зробити це можна завдяки іграм. Наприклад, мовчанка – перемагає той, хто мовчить довше. Або ж більше читати дитині, розповідати про цікаві речі, захоплювати його увагу.

Повітря в приміщенні, де знаходиться дитина має бути зволоженим, температура повітря повинна бути комфортною. Неприпустимі протяги. Регулярна прибирання сприяє швидкому одужанню. Її важливо проводити якомога частіше, так як пил і бруд, потрапляючи в дихальні шляхи, погіршує становище. В особливо важких випадках малюка пропонують покласти в стаціонар, ні в якому разі не можна відмовлятися від цього. Під контролем медичного персоналу дитина буде в безпеці.

Препарати

Для полегшення дитині треба збити температуру. Зробити це допоможе Парацетамол (у вигляді ректальних супозиторій), а також Цефекон, Нурофен, Панадол. Температуру збивають при показнику вище 38 градусів.

Стенозуючий ларингіт потребує внутрішньовенної ін’єкції Но-шпи, Папаверину, Димедролу, Анальгіну, Тагевила для зняття спазму (один з цих препаратів). Підрахунок потрібної кількості робиться за формулою: 0,1 мг на 1 рік життя. Це екстрений спосіб зняти спазм, і він не скасовує похід до лікаря.

Курсове лікування медикаментами застосовується суворо за призначенням лікаря-педіатра. Зазвичай прописують такі препарати:

  • Супрастин, Кларитин, Зитрек, Цетрин, Фенистил, Зодак – антигістамінні, для алергічної форми і купірування набряків;
  • Антибіотики – при бактеріальної формі: Сумамед, Оспамокс, Аугментин.
  • Бронхолитин – купірує кашель і бронхоспазм, не використовується при наявності мокротиння;
  • Відхаркувальні засоби – при вологому кашлі з мокротою – Лазолван, Амброксол, Проспан, Геделикс.

Вогнище запалення усувається антибактеріальними та противірусними препаратами. Щоб зняти біль у горлі, дітям дають таблетки для розсмоктування або спреї:

  • Йокс:
  • Інгаліпт;
  • Фарингосепт;
  • Гексорал.

Дітям до 3-х років таблетки для розсмоктування, також як і спреї протипоказані.

Дози, період і вибір ліки призначаються лікарем.

Препарати для лікування.

Інгаляції при ларингіті у дітей

  • Цей спосіб боротьби з інфекцією вважається безпечним і ефективним. Він спрямований на придушення симптомів, які доставляють дискомфорт – кашель, біль у горлі і т. д. Для інгаляції використовують небулайзер. Це спеціальний інгалятор, який розпилює розчин на найдрібніші бульбашки, проникаючі у всі малодоступні місця. Завдяки такому м’якому розпорошення нервові закінчення не дратуються, голосові зв’язки не піддаються спазму.

Як вже згадувалося раніше, в якості розчину для інгаляції небулайзером вибирають мінеральну воду. Наприклад, Borjomi, Нарзан. Крім мінеральної води застосовують:

  • еуфілін (0,5 мл) і розчин кухонної солі з масовою часткою речовини – 0,9% об’ємом 2 мл
  • преднізолон – стероїд, купірує запальний процес і знімає набряклість, змішується з розчином солі в тих же пропорціях, що і еуфілін.

Ці методи підходять для дітей всіх віків. Парові інгаляції з використанням картоплі, ромашки, евкаліпта, шавлії не зручні для маленьких дітей. Вони просто не витримають цієї процедури. У каструлю об’ємом 1 літр наливаємо гарячу воду, додаємо 3 столові ложки одного з перерахованих вище інгредієнтів і кип’ятити кілька хвилин. Пара повинна бути комфортної температури, щоб дитина змогла спокійно вдихати пари. Процедура триває від 10 до 15 хвилин.

Лікування народними засобами

Ларингіт – важке захворювання, тому користуватися рецептами народної медицини потрібно строго з дозволу лікаря, дотримуючись рекомендацій. При цьому основне лікування – медикаментозне. Народна медицина – додатковий.

Увага! Лікування алергічного ларингіту народними засобами неприпустимо, так як лікувальні трави та квіти можуть тільки погіршити ситуацію.

Народна медицина пропонує лікувати недугу полосканням горла на основі квіток ромашки, шавлії. Одна столова ложка заливається підлогу літром гарячої води і вариться на повільному вогні близько 2-х хвилин. Закрити ємність і дати настоятися відвару протягом 60 хвилин. Полоскати або приймати всередину 3 рази на день по 1 столовій ложці.

Прогноз

Відсутність адекватної терапії загрожує маленькому пацієнтові перехід патології у хронічну стадію з порушенням функції голосових зв’язок. Гострий ларингіт вражає верхні дихальні шляхи, але хвороба швидко прогресує, проникаючи все глибше в дихальну систему. Все це може спричинити за собою втрату голосу (повну або часткову), запалення легенів, гнійний абсцес, сепсис, флегмону шиї.

Якщо лікування надано вчасно і грамотно, то прогноз сприятливий, хоча хвороба й доставляє дитині сильний дискомфорт, як з фізичної, так і з психологічної точки зору.

Профілактика повторюваних ларингіту у дітей

Як бачите, захворювання може викликати дуже серйозні ускладнення. Тому, як тільки вилікуваний ларингіт у дитини, необхідно почати дотримуватися профілактичних рекомендацій з метою запобігання рецидиву:

  1. Загартовування організму (прийом контрастного душу, обтирання).
  2. Створення комфортних умов в приміщенні. Вологість повітря і температура повинні постійно контролюватися, бути комфортними, особливо в зимовий період.
  3. Скласти правильний раціон харчування і слідувати йому, виключивши шкідливу їжу: жирне, солодке, солоне, копчене і т. д.
  4. Не контактувати з дітьми, хворими ларингітом.
  5. Не допускати перегрівання і переохолодження тіла.

Батьки зобов’язані відразу лікувати вірусні інфекції, а також стежити за активністю дитини. Навесні можна давати вітамінні комплекси для зміцнення імунітету. Крім того, дитині потрібен збалансований відпочинок, адже сон, як відомо, найважливіший спосіб відновлення організму. Такі заходи допоможуть не тільки попередити розвиток ларингіту, але і зміцнять здоров’я дитини.