Інгаляції при трахеїті представлені одним із складових комплексного лікування. Лікувальні процедури проводяться не тільки в амбулаторних, але і в домашніх умовах. Інспірація здійснюється з допомогою звичайній каструлі, або використовується небулайзер — спеціальний пристрій для введення розпорошених лікарських сумішей, призначених для лікування дихальної системи.

Способи інгаляції

Дихальні процедури засновані на дисперсному розпиленні лікарських частинок. Використовуються такі методи проведення інгаляцій, як то:

 1. Найпершою і загальнодоступною методикою представлена кухонна каструля з киплячою рідиною, що виділяє лікувальний пар. Хворий схиляється над посудом, вкриває голову рушником, створюючи тим самим якесь закрите простір.
 2. Аптечний інгалятор виконаний у вигляді закритого судини, доповненого змінними насадками. Ємність заповнюється гарячим відваром лікарських трав з додаванням крапель ефірного масла.
 3. Небулайзер здійснює доставку дисперсних частинок прямо в носоглотку. Ліки заливається в ємність апарату, який включається в розетку. Прилад перетворює лікувальну рідину в аерозоль, що осідає на трахеї, верхніх дихальних шляхах.

Отриманий ефект від інгаляційних процедур згаданого типу перевершує за якістю перераховані вище процедури. Це обумовлено наступними факторами:

 • лікарський препарат подається під деяким тиском;
 • не вимагає глибоких вдихів, чим полегшує лікування дітям та особам похилого віку;
 • дозволяє хворому знаходитися в розслабленому стані, без докладання додаткових зусиль;
 • вступник аерозоль має охолоджену структуру, що виключає отримання опіку, який можливий при інших методиках інспірації.

Перераховані переваги позиціонують небулайзер дієвим і безпечним у використанні інгаляційних апаратом.

Небулайзер

Проведення в домашніх умовах лікувальних сеансів проти респіраторних захворювань найчастіше базується на використанні каструлі, рідше — аптечного інгалятора. Сучасний небулайзер успішно замінює лікування по старинці, перетворюючи ліки на дрібні частинки, проникаючі до запаленого місця. Складовими частинами апарату є генератор потоку повітря, ємність для лікарської речовини, дихальна маска, трубки малого діаметру. Проходячи через прилад, повітря захоплює з стаканчика робочу рідину, розбиває на найдрібніші частинки і доставляє їх в ротову порожнину.

Проведення дихальної процедури передує заповненням стаканчика ліками розведеного фізіологічним розчином. Виводить ліки трубка з’єднується з маскою, прилеглої до нижньої частини обличчя хворого. Для повного поглинання аерозолю рекомендується використовувати трубку-мундштук. Тривалість процедури коливається від 7 до 10 хвилин, при цьому ємність з ліками повинна знаходитися у вертикальному положенні.

Дисперсне розпорошення лікарської речовини зручно використовувати при вагітності, при лікуванні дітей, інших випадках, коли кілька обмежений прийом лікувальних препаратів.

Проводити інгаляції рекомендується при ранніх стадіях захворювань, це сприяє швидкому зменшенню і зникненню набряклості тканин, припинення запальних процесів, попередження ураження та інфікування здорових органів.

Підвищення терапевтичної дії досягається коректним виконанням вдихів і видихів. Тому слід дотримуватися деякі рекомендації, як то:

 • вдих проводиться максимально повільно і глибоко;
 • затримується дихання на 3-5 сек.;
 • видих здійснюється повільно, довільно.

Перебувають у важкому стані пацієнтам, дітям, затримку дихання рекомендується виключити. Останній випадок обумовлюється певним острахом небулайзера дітьми молодшого віку.

Лікарські засоби

Пристрій дисперсного розпорошення використовує готові лікарські розчини для інгаляції кімнатної температури, аптечні мінеральні води лужного типу. Перед застосуванням останніх, рекомендується випустити з пляшки вуглекислий газ. Використовуються лікарські форми можуть бути такого типу:

 • Хлорофіліпт, Хлорофілін — протимікробний антисептичний засіб, 1 мл якого змішується з 10 частинами фізрозчину;
 • Ацетилцистеїн, флуімуціл з’єднаний з фізіологічним розчином у рівній пропорції;
 • 15 крапель спиртової евкаліптової настоянки змішується з 200 мл розчину;
 • 5 мл мінеральної води Боржомі нагріти до 300 ºC.

Ємність апарату заповнюється від 3 до 5 мл лікарського засобу, процедура триває не більше 10 хв. три-чотири рази на день.

Увага! Використовувати масляні розчини для лікування трахеїту заборонено. Дисперсні частинки масла збільшують бронхіальне опір, що позначається на скруті дихання.

Сприяють розрідженню і виведенню мокроти наступні медикаменти:

 • амброксол сироп — зменшує в’язкість мокротиння, її склеюючі властивості;
 • ампули, сироп, амбробене — збільшує виділення мокротиння;
 • ампули Муколван.

Інгаляційне введення препаратів гарантує повне досягнення лікувального дії. Спеціальні насадки небулайзера сприяють не тільки доставки ліків до вогнищ інфекції, але і обробляють слизисті поверхні верхніх дихальних шляхів.

 • Виведення мокротиння, поліпшення дихання сприяє додавання в інгаляційний апарат мінеральної води без газу, фізіологічного розчину.
 • Зняти запалення дихальних шляхів допомагає суспензія, порошок Пульмикорт, Фликсотид.
 • Протимікробну, знезаражувальним дією володіють Мірамістин, Фурацилін, Діоксидин.

Проводиться інгаляція при трахеїті чергується препаратами з кожної перерахованої категорії. Однак після використання відхаркувальних препаратів, необхідно почекати 20-30 хв. для вивільнення мокротиння з бронхів.

Препарати для інгаляцій

Проходить лікування трахеїту небулайзером допомогою наступних препаратів:

 1. Засіб фізрозчин гідрохлорид натрію використовується при неяскраво вираженою патології. Додатковими якостями служить зволоження слизових поверхонь носоглотки при сухому кашлі. Препаратом дихають до початку комплексного лікування лікарськими засобами, що є підготовчою стадією. Фізіологічний розчин є головною складовою будь-яких інгаляцій.
 2. Питна сода добре зволожує слизову поверхню трахеї, сприяє відкашлюванню. Мікрочастинки розчину огортають трахею швидше, ніж при полосканні, що позначається на прискореному виведенні мокротиння.
 3. Негазована мінеральна вода боржомі або єсентуки працюють аналогічно содовому розчину, прискорюючи розрідження збирається слизу.
 4. Сироп, ампули Лазолван, Амбробене добре підходять у формі розчину для інгаляцій. Лікувальні засоби зволожують слизові поверхні, надають сприятливий пом’якшувальну, розріджує і відхаркувальну дію.
 5. Муколван, з’єднаний з фізрозчином, добре розкриває бронхи, допомагає серозним клітинам виробляти фермент лізоциму, який руйнує зовнішні оболонки бактерій, створює якийсь антибактеріальний бар’єр. Використовується робочим елементом при гострому трахеїті.
 6. Сироп, краплі проспан розслаблюють гладку мускулатуру, знімають спазми, розріджують і виводять бронхіальний секрет без збільшення його обсягу.
 7. Краплі Беродуал при інгаляції небулайзером починають діяти відразу після закінчення дихальної процедури, призначаються лікарем індивідуально залежно від віку пацієнта. Рекомендується дорослим, дітям молодшого віку для купірування нападів кашлю, розрідження бронхіального секрету. З обережністю призначається беродуал при трахеїті особам, що страждають серцево-судинними захворюваннями, вагітності.
 8. Ротокан рідина розлучається з фізіологічним розчином у співвідношенні 1 до 40, причому для забезпечення процедури досить 3-4 мл інгаляційного кошти. Підходить пацієнтам будь-якої вікової групи, дітям молодшого віку, вагітним, годуючим матерям. Не містить алергічних добавок.
 9. Розчин Малаві має протимікробну, протипаразитарною дією, одна частина препарату розводиться з 10 частинами фізрозчину. Інспірація здійснюється 3-4 рази на добу, об’ємом 3-4 мл

Перераховані засоби застосовуються для інгаляцій зволожують слизові поверхні верхніх дихальних шляхів, розріджують і виводять мокротиння, знімають запалення дихального горла.

Увага! Перед тим як робити інгаляції при трахеїті з додаванням лікарських препаратів, необхідно отримати консультацію лікаря. Деякі препарати підлягають обмеженню при використанні дітьми молодшого віку, вагітними, матерями-годувальницями.

Що не можна наливати в небулайзер

Апаратне лікування не рекомендується проводити наступними компонентами:

 • трав’яними відварами, т. к. вони викликають алергічні миттєві реакції;
 • ефірними маслами, які осідають дисперсні частинки якого перешкоджають нормальному функціонуванню дихальної системи;
 • лікарськими формами перорального застосування таблетки, капсули, т. к. не володіють належним ефектом при використанні нейбулайзера.

Лікувати трахеїт так само не рекомендується дистильованою водою із-за низького вмісту магнію, кальцію.

Парові інгаляції

Наші бабусі так само знають, які інгаляції робити при трахеїті в побутових умовах. Інгалятором в цьому випадку служить звичайна емальована каструля. Труднощів не викличе навіть відсутність лікувальних трав, або аптечних препаратів. Досить довести до кипіння звичайну, не дистильовану воду і дихати виходять пором. Народні рецепти пропонують дихати над відваром липи, ромашки, чебрецю, звіробою. Щоб робити інгаляції будинку, слід закип’ятити і проварити трави не більше чверті години, інакше вони втратять лікувальні властивості. Температура пари не повинна перевищувати 60 ºC, для запобігання опіків верхніх дихальних шляхів.

При використанні відвару небулайзером, потрібно залити столову ложку трави склянкою крутого окропу, поставити на годину в темне місце, потім процідити.

Інгаляція в молодшому дитячому віці

Проводяться процедури у дітей, практично не відрізняються від дихальних вправ у дорослих пацієнтів. Однак необхідно дотримуватися деякі запобіжні заходи, як то:

 • дитина не повинен плакати, вириватися під час лікування:
 • температура парових випарів повинна бути не більше 60-70 ºC, щоб у дитини не виникло опік;
 • дихальні вправи, що проводяться з допомогою інгалятора, повинні контролюватися дорослими.

Час, відведений на дихальну терапію, зменшується вдвічі порівняно з процедурами дорослих — 5-7 хв.

Протипоказання

Лікувальна інспірація має протипоказання і запобіжні заходи, яких необхідно дотримуватися. До таких належать:

 • підвищена температура тіла — понад 37,5 ºC;
 • наявність серцево-судинних патологій;
 • захворювання бронхіальною астмою.

Ігнорування рекомендацій викликає збільшення температури, спазми, напади задухи.

Виконання інспірації

Враховуючи, як правильно проводити інгаляції, рекомендується дотримуватися наступних правил:

 • процедури не проводяться відразу після прийняття їжі, що викликає блювотний рефлекс;
 • одяг має бути вільного крою, зворотне призводить до порушення дихального ритму;
 • після інгаляції необхідно прийняти тілу горизонтальне положення на годину-півтора.

Не рекомендується в цей час палити, приймати їжу, дихати холодним повітрям.

Висновок

Дана трахеїт інгаляція обумовлюється вдихання носом парів лікарських препаратів, відвару трав, дисперсних частинок мінеральної негазованої води. Лікувальний ефект полягає в осіданні аерозольних крапель на пошкоджені ділянки дихальних шляхів, слизові поверхні трахеї. Маніпуляції проводяться з допомогою пристроїв для інгаляції, або емальованої каструлі в побутових умовах.