Одним з поширених захворювань ЛОР органів вважається фарингіт, який в 90% випадках викликається, хвороботворними бактеріями. Потрапили в дихальні шляхи збудники вражають область глотки і горла. При вірусної формі хвороби симптоматика розвивається стрімко. Але при відсутності своєчасного лікування або неправильно підібраної терапії приєднується вторинна інфекція. Тоді призначаються антибіотики при фарингіті.

Коли прийом антибіотиків виправданий

Причиною запалення горла найчастіше стають такі збудники, як віруси. Ознаки захворювання починають з’являтися вже через кілька годин після зараження. Пацієнт скаржиться на сильний біль у горлі при ковтанні, підвищення температури, загальне нездужання. У таких випадках лікування антибіотиками не проводиться. Дана група засобів неефективна проти вірусів. Прийом антибактеріальних препаратів може привести лише до погіршення загального стану і ослаблення імунітету.

Якщо медикаментозна терапія підібрана неправильно або прийом лікарських засобів було розпочато пізно, тоді приєднується вторинна інфекція. Бактеріальна флора активізується поступово, а тому клінічна картина частіше змита. Температурні показники підвищуються до позначки в 37,5 градуса.

Антибіотики при фарингіті призначаються тоді, коли захворювання супроводжується ускладненнями на сусідні органи. Прописує їх тільки лікар після результатів обстеження.

Лікування фарингіту антибіотиками показано при:

  • небезпеки виникнення пневмонії;
  • загострення хронічного тонзиліту;
  • обструктивному ураженні бронхів;
  • синуситі або гаймориті;
  • температурі, яка не спадає більше 3 днів;
  • гнійному отиті;
  • тривалому уповільненому запаленні в області горла.

На початковій стадії хвороби потрібно спробувати вилікувати фарингіт без антибіотиків. Існує кілька ефективних способів:

  • компреси на шию;
  • парові і небулайзерные інгаляції;
  • гарячі ножні ванни;
  • дотримання голосового спокою;
  • рясне питво. Напої повинні бути теплими і не дратують горло.

В деяких випадках можуть знадобитися медикаментозні засоби у вигляді:

  • льодяників, пастилок і спреїв з антисептичною і знеболюючим ефектом;
  • противірусних засобів: Ремантадин, Арбідол, Кагоцел;
  • жарознижуючих препаратів на основі парацетамолу та ібупрофену.

Які антибіотики при фарингіті використовувати, вирішує тільки лікар на основі симптоматики, віку хворого, перебігу хвороби та наявності ускладнень.

Локальні антибіотики


Місцеві препарати впливають безпосередньо на запальний вогнище. Тим самим бактерії і віруси гинуть набагато швидше. Їх призначають дітям, дорослих і вагітним жінкам, так як їх активні компоненти практично не потрапляють в кровотік.

Такі антибіотики при фарингіті краще застосовувати на початковій стадії розвитку хвороби. Медикаменти можна придбати у вигляді розсмоктуючих таблеток, льодяників, пастилок і спреїв. Перед використанням варто ознайомитися з інструкцією та впевнитися у відсутності протипоказань.

Є популярні антибіотики від тонзиліту і фарингіту:

  1. Каметон. Випускається у вигляді спрею. Виявляє виражений протизапальний, протимікробний і знеболюючий ефект. Такий вплив обумовлюється перебуванням у складі хлорбутанолу гемігідрату, камфори, евкаліптової олії, левоментола. У флаконі міститься емульсія, яка після впорскування осідає на слизовій оболонці і створює захисну плівку. Має специфічний смак та запах. Заборонено дітям молодше 5 років.
  2. Биопарокс. Одне з ефективних коштів, яке швидко справляється з
    Биопарокс.

    будь-якими видами бактерій, вірусів і грибків. Складається з фузафунгина, етанолу та додаткових компонентів. Зменшує хворобливість при ковтанні, усуває набряклість, покращує загальне самопочуття. Заборонено дітям віком до 3 років, при наявності в анамнезі бронхіальної астми і алергічних реакцій.

  3. Гексализ. Розсмоктуються таблетки від фарингіту. Виявляють антисептичну, протизапальну і знеболюючу дію. Складається з биклотимола, гідрохлориду лізоциму, эноксолона. Також є додаткові компоненти, які надають смак і колір таблеток, у вигляді лимонного масла, лимонної кислоти, барвника, магнію стеарату, сахарози. Заборонено дітям молодше 6 років.

Тривалість лікувального курсу складає від 5 до 7 діб. Протягом двох годин після застосування не можна їсти і пити.

Препарати системної дії

Антибіотики при фарингіті випускаються у вигляді суспензій, капсул, таблеток і розчинів для ін’єкцій. Кожна з цих форм користується попитом залежно від віку пацієнта, перебігу хвороби та наявності ускладнень.

Антибактеріальні препарати призначаються пацієнтам лише при ускладненому захворюванні, коли:

  • недуга викликаний стрептококом або стафілококами;
  • температурні значення тримаються на високому рівні довше 3 днів;
  • дитячий вік молодше 6 років;
  • жінка знаходиться в положенні;
  • інші препарати не чинять ніякої дії.

Найчастіше рекомендуються антибіотики при фарингіті з групи пеніцилінів. Вони вважаються найбільш безпечними з усіх. Але не завжди виявляють належний ефект.

Препарати пеніцилінового ряду

Поширена категорія медикаментів. Справляється не тільки з захворюваннями горла та глотки. Виявляють бактерицидний ефект. В місце скупчення бактерій надходять вже через кілька годин.

Пенициллиновые антибіотики для лікування фарингіту, мають ряд переваг у вигляді:

  • малотоксичности;
  • гарній переносимості у пацієнтів будь-якого віку;
  • можливості застосування у малюків з народження, вагітних і годуючих жінок;
  • різної форми випуску.

При тривалому застосуванні у бактеріальної флори формується стійкість до пеніцилінів. В деяких випадках спостерігаються алергічні реакції.

До часто призначуваних засобів відносять:

  1. Ампіцилін;
  2. Амоксицилін;
  3. Амоксиклав;
  4. Аугментин;
  5. Флемоксин Солютаб.

Медикаментозна терапія за допомогою пеніцилінів триває від 7 до 14 днів. Приймати ліки слід 3 рази на добу через рівні проміжки часу. Дозування розраховує тільки лікар виходячи з індивідуальних особливостей.

Цефалоспорини

Мають схожість з пеніцилінами. Але частіше використовуються у вигляді уколів, рідше — в таблетках. Головною перевагою є те, що діюча речовина захищена від бета-лактамазных ферментів, які знижують ефективність багатьох антибактеріальних препаратів.

Гнійний фарингіт і ангіну Цефтріаксон добре лікує. При пероральному застосуванні негативно позначаються на функціональність печінки і нирок.

До часто призначуваних антибіотиків відносять:

  • Зиннат;
  • Супракс;
  • Цефазолін.

Використовуються лікарські препарати 2-3 рази на добу. Часто призначаються дорослим.

Макроліди

Вважаються сучасними препаратами останнього покоління. Рекомендуються пацієнтам при відсутності позитивного результату або наявності алергічних реакцій від пеніцилінів та цефалоспоринів. Їх вплив спрямований на комплексне знищення мікробів.

До часто призначуваних відносять:

  1. Азитрокс;
  2. Азитроміцин;
  3. Сумамед;
  4. Кларитроміцин.

Ліки у вигляді суспензії дозволено дітям з шестимісячного віку. Допускається застосування у вагітних жінок. Вважається малотоксичних.

Тривалість лікувального курсу складає від 3 до 5 разів на добу. Приймати препарат слід один раз за добу. При неправильно підібраному дозуванні виникає дисбактеріоз і болю в голові.

Линкозамиды

Мають схожість з макролідами. Швидко і ефективно справляються з будь-якими видами бактерій. Надають бактерицидну і бактеріостатичну властивість. Відрізняються високою стійкістю до дії соляної кислоти.

Линкозамидами є:

  1. Неролен;
  2. Гідрохлорид линклмицина;
  3. Медоглицин;
  4. Лінкоміцин;
  5. Линосин.

У деяких пацієнтів спостерігаються побічні ефекти у вигляді алергічних реакцій і розвитку псевдомембранозного коліту.

У будь-якому випадку препарат повинен підбирати тільки лікар, спираючись не тільки на симптоматичну картину і вік пацієнта, але і на результати аналізів.

Антибіотики для вагітних і годуючих матерів

На етапі виношування і годування груддю імунітет у жінки різко починає падати. На тлі чого організм слабшає і піддається атаці вірусів і бактерій. Лікувати будь-яку інфекцію рекомендують з появи перших ознак. При несвоєчасній терапії або самолікуванні мікроби активізуються ще більше і починають несприятливо впливати на плід. Особливо небезпечне захворювання в першому триместрі вагітності.

Іноді зустрічаються випадки, коли без антибіотиків не обійтися. Тоді доктор намагається підібрати більш безпечний засіб:

  1. Можна застосовувати медикаменти місцевого впливу. Вони продаються у вигляді таблеток, пастилок, спреїв і розчинів для полоскання горла. До цієї групи засобів відносять Гексорал, Граммидин, Люголь, Хлорофіліпт, Лизобакт, Фарингосепт.
  2. У більш складних випадках призначаються препарати системної дії. Є ліки, які не завдає шкоди мами і майбутнього малюка. До найбезпечнішим відносять Амоксиклав, Флемоксин Солютаб, Сумамед.

Якщо лікування проводиться у годуючих жінок, то від грудного вигодовування краще відмовитись на кілька днів. При відсутності такої можливості доктор прописує малотоксичні засоби:

  1. Еритроміцин;
  2. Азитроміцин;
  3. Вильпрофен;
  4. Ципролет.

Добре переносяться пеніциліни, але ефект від таких засобів не завжди є.

Антибіотики в педіатрії

При розвитку захворювання у дитини необхідно підбирати особливий підхід. Медикаменти повинні бути не тільки малотоксичными, але і безпечними в плані застосування.

Найскладніше лікувати малюків віком до трьох років. Їм протипоказані спреї, таблетки і полоскання. Це може призвести до бронхоспазму і задухи. У таких випадках педіатри радять обережно змащувати область горла Люголем, Хлорофіліптом, сольовим розчином. Повторювати маніпуляції рекомендується до 6-7 разів на добу.

Дітям старше 3-4 років дозволені до використання:

  • пастилки і таблетки: Лизобакт, Себидин;
  • спреї: Гексорал, Тантум Верде, Мірамістин;
  • полоскання розчином солі або фурациліну.

При гнійному ураженні призначаються системні антибіотики. Для дітей краще використовувати антибактеріальні засоби з пеніцилінової групи. Вони продаються у вигляді суспензій і таблеток.

Ефективними препаратами вважаються:

  1. Амоксиклав. Продається в сиропі. До складу входить амоксицилін і клавуланова кислота. Має приємний смак;
  2. Аугментин. Структурний аналог Амоксиклаву;
  3. Флемоксин Солютаб. Випускається у вигляді таблеток. При взаємодії з водою утворюють суспензію. Для цього береться ложка рідини і додається одна таблетка. Після повного розчинення дається дитині.

Антибіотики несприятливо позначаються на роботі травного тракту. Тому лікар рекомендує з першого дня лікування підключати пробіотики — Лінекс, Нормабакт, Біфіформ, Аципол. До їх складу входять корисні бактерії, які покращують стан кишкової флори і запобігають виникнення неприємної симптоматики у вигляді діареї, нудоти і болю в животі.

 

Правила застосування

Щоб антибіотики зробили належний ефект, потрібно дотримуватися кількох правил:

  1. Тривалість лікувального курсу та дозування визначає тільки лікар.
  2. Прописаний курс необхідно провести в повному обсязі. Не рекомендується різко переривати лікування, інакше симптоматична картина посилиться, а у бактерій з’явиться стійкість до ліків.
  3. Заборонено вживати антибіотики одночасно з алкогольними напоями. Перед застосуванням ознайомтеся з інструкцією. У ній прописано, з якими препаратами можна поєднувати антибактеріальні засоби.
  4. Медикаменти слід приймати в один і той же час. Прийом повинен здійснюватись за годину до вживання їжі або через 2 години після трапези.
  5. Запивається антибіотик лише невеликою кількістю води.
  6. Не можна розводити суспензії і таблетки дітям соки, газовані напої, морсів, компотах, молоці.

Якщо позитивний результат відсутній протягом 3 днів і стан хворого стає ще гірше, варто повторно звернутися до лікаря для призначення іншого антибіотика.

Протипоказання і побічні ефекти

Коли здійснюватися етіотропна терапія, вона завжди супроводжується побічними реакціями. В першу чергу це позначається на роботі травного тракту і супроводжується:

  • проносом або запором;
  • больовим синдромом у животі;
  • нудотою;
  • підвищеним газоутворенням і здуттям.

Також пацієнт може зіткнутися з:

  • висипаннями на шкірному покриві;
  • нежиттю;
  • почервонінням слизової оболонки очей;
  • задишкою.

При тривалому прийомі розвивається молочниця і інші ураження грибкового характеру.

У будь-якого препарату є протипоказання у вигляді:

  • першого триместру виношування;
  • ниркової та печінкової недостатності;
  • підвищеної чутливості до складових препарату.

Застосовуватися антибіотики для лікування бактеріального фарингіту повинні тільки після консультації з фахівцем. При неправильному підборі медикаментів або самолікуванні практично завжди розвиваються ускладнення.